• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Užsimerkite, atakuoja UV spinduliai!

Autorius: Moters Savaitė
2011-06-25 11:09:00

Užsimerkite, atakuoja UV spinduliai!
123rf.com

Pavasario saulė džiugina vis ryškesniais spinduliais. Artėja vasara, kai šviesa džiaugsimės dar dažniau. Bet kaip apsaugoti akis nuo UV spindulių?

Ne paslaptis: saulės spinduliai teikia akims ne tik džiaugsmą, bet ir skausmą. Ultraraudonieji spinduliai gali sukelti šviesai jautraus audinio, iš kurio sudaryta akies tinklainė, nudegimus, o ultravioletinės bangos pažeidžia paviršinį ragenos sluoksnį ir akies lęšiuką. Ilgalaikis saulės poveikis provokuoja kataraktos vystymąsi, gali tapti senatvinio aklumo priežastimi. O tiems, kas vasarą lepinasi saulės šviesoje be apsauginių akinių, gali išdegti į šviesą reaguojantis tinklainės pigmentas, dėl ko suprastėja matymas prietemoje.

UV spinduliai – tai saulės šviesos komponentai, kurie dar išskiriami į A, B ir C tipo spindulius priklausomai nuo jų bangos ilgio.

UV-A spindulių veikiama oda įdega, tuo pačiu šie spinduliai ją ir sausina bei gali sukelti ankstyvuosius odos senėjimo požymius.

AV-B spinduliai sukelia odos nudegimus ir yra viena labiausiai paplitusių odos vėžio bei akių ligų, pavyzdžiui, kataraktos, priežasčių.

Patys pavojingiausi – UV-C spinduliai. Laimė, didžiąją jų dalį sugeria atmosfera.

UV spinduliai greičiau pakenkia šviesių akių žmonėms. Rizika padidėja kopiant į kalnus, slidinėjant kalnuose, ilsintis prie vandens. Šių spindulių poveikiui mažiau atsparūs vaikai ir kokiomis nors akių ligomis jau sergantys žmonės.

Kaip apsaugoti akis?

Natūrali akies reakcija į ryškią saulės šviesą – vyzdžio susitraukimas, tuo pačiu dažniausiai ir prisimerkiame. Tačiau to anaiptol neužtenka kad akis išliktų saugi. Pirmoji pagalba akims nuo saulės šviesos – akiniai su UV filtro plėvele. Tamsūs akiniai be šios plėvelės ne tik nepadeda, bet gali ir pakenkti akims: prietemoje akies vyzdys padidėja ir į jį patenka dar daugiau kenksmingųjų spindulių. Tamsūs akiniai be specialios apsaugos tik susilpnina akies natūralią gynybinę reakciją.

Manoma, kad normaliam matomumui užtikrinti mūsų akims reikia 20-30 kartų mažiau šviesos nei jos gauna saulėtą dieną. Kiekvienam žmogui apšvietimo poreikis individualus.

Kad apsaugotumėte akis nuo šviesos pertekliaus, rinkdamasi akinius atkreipkite dėmesį į jų apsaugos stiprumą, medžiagą, iš kurios jie pagaminti, stiklo spalvą ir formą.

 Apsauga

Kosmetiniai akiniai naudojami kaip papuošalas ir madingas aksesuaras. Jie neišsiskiria dideliu apsaugos lygiu, bet ir nekenkia akims. Daugiausia tai akiniai su spalvotais stiklais.

General – kiasdieniams akiniams pritaikytas apsaugos lygis. Jis saugo nuo saulės šviesos giedrą dieną mieste.

High protection – aukštas apsaugos lygis. Vidutinėse platumose jo pakanka ir poilsiaujant prie jūros ar žiemą, kai ryški saulės šviesa atsispindi nuo sniego.

Akiniai poliarizuotais stiklais – ypatinga apsauginių akinių rūšis. Jie tinka vairuotojams, ekstremalaus sporto gerbėjams. Šie akiniai ne tik patikimai saugo nuo UV spindulių, bet ir 99 proc. sumažina saulės atspindžių intensyvumą, kas ypač aktualu vairuojant. Jie idealiai tinka ir poilsiui prie jūros, ir slidinėjimo kurortui, ir kasdieniams pasivaikščiojimams.

• Medžiagos

Stiklas. Pagrindinis stiklinių akinių nuo saulės privalumas – tai, kad net ir neužtamsinti jie saugo akis nuo UV spindulių. Trūkumas – tai, kad jie palyginti sunkūs, o kritimo atveju netgi kelia pavojų akims.

Plastikas. Plastikiniai akiniai lengvesni, jie ne taip greitai dūžta, o apsaugos galimybėmis nenusileidžia stikliniams akiniams. Pagrindinis trūkumas – tokie akiniai labiau pažeidžiami, tad būtina juos atidžiau saugoti, nenešiojamus laikyti specialiame dėkle.

• Spalva

Mėgautis pasauliu per rožinius, mėlynus ar žalsvai gelsvus akinius - ne pats saugiausias užsiėmimas. Spalvoti akiniai sustiprina vienų akies fotoreceptorių darbą ir susilpnina kitų jautrumą, tad gali pakisti atspindžio kokybė tinklainėje. Raudoni akiniai apskritai dirgina nervų sistemą, sukelia nuovargį.

Sveikiausia akims laikoma tamsiai ruda spalva, komforto lygiu jai mažai tenusileidžia klasikiniai juodi akiniai.

• Forma

Atkreipkite dėmesį ir į akinių formą. Ne mažiau nei tiesioginiai spinduliai pavojų akims kelia ir periferiniai – tie, kurie pasiekia akis iš šonų, pro akinių tarpelius. Tad patikimiau saugo išlenkti akiniai, kurių stiklai maksimaliai uždengia visą jūsų regos lauką.
 
NB!

• Papildomai akis nuo saulės spindulių apsaugo plačiabrylės skrybėlės ar kontaktiniai lęšiai su UV apsauga.

• Ir nepamirškite, kad akių sveikatą užtikrinti padės subalansuotas valgiaraštis bei tinkamai suderintas darbo ir poilsio režimas.
 Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus