• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Po studijų - tiesiai į Darbo biržą

Autorius: respublika.lt
2009-07-10 14:51:00

Po studijų - tiesiai į Darbo biržą
respublika.lt nuotr.

Tūkstančiai diplomuotų absolventų neskuba džiaugtis baigtais mokslais šalies aukštosiose mokyklose, mat iškart akis į akį susiduria su nedarbo realybe.

Nenori viešųjų darbų

Vilniaus darbo biržos direktoriaus pavaduotojas Eugenijus Valeika “Respublikai” sakė, kad kiekvieną vasarą pastebima tendencija, jog į šią įstaigą kreipiasi ką tik diplomus gavę absolventai. Tačiau šiemet šie skaičiai itin iškalbingi.

Apie pusė visų per metus Darbo biržoje registruojamų absolventų čia ateina būtent vasarą. 2007 metais per penkis mėnesius užregistruota 270, 2008-aisiais - 290, o šiemet - jau apie 900 darbo ieškančių absolventų. Nuo liepos 1-osios kasdien dėl darbo paieškų kreipiasi po 60 diplomantų.

“Anksčiau pas mus daugiausia ateidavo vyresni žmonės, o dabar plūsta jaunimas, - neslėpė E.Valeika. - Žmogui reikia pradėti ieškoti darbo, todėl natūralu, kad ateina pas mus. Ir jiems turime ką pasiūlyti - darbinę veiklą pradedantiems absolventams skiriame paramą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Turime darbo įgūdžių įgijimo priemonei numatytas lėšas ką tik baigusiems mokslus aukštosiose mokyklose ar po profesinio mokymo”.

Nors Darbo biržos vadovas teigė, kad krizės sąlygomis naujų etatų darbdaviai nedaug steigia, bet šiemet į darbo įgūdžių įgijimo priemonę jau nukreipta apie 160 jaunuolių. Įdarbinimo subsidijuojant darbdavius galimybe jau pasinaudojo apie 400 asmenų. Darbdaviams įprastai kompensuojamos minimalaus atlyginimo dydžio išmokos naujiems darbuotojams.

“Absolventai nesiima tik viešųjų darbų, - sakė E.Valeika. - Geriausiai sekasi darbintis programuotojams, verslo vadybininkams, teisininkams, medikams. Visiems kitiems sunkiau rasti darbą, o diplomuotiems statybininkams - sudėtingiausia. Prieš metus labai paklausūs buvo būtent diplomuoti statybininkai, inžinieriai, kelininkai, bet dabar jiems visai neturime ką pasiūlyti, nes statybos beveik sustojo.

Sunku ir filologams, kurie kartais net nenori dirbti pagal profesiją, todėl panelėms siūlome sekretorių, o vaikinams - sandėlininkų darbus. Kita vertus, ir į tokias pareigas pretenduojantiems dabar keliami aukšti reikalavimai - reikia mokėti kalbų, dirbti kompiuteriu”.

Bedarbiai politologai

Kauno darbo biržos duomenimis, vien per dešimt liepos dienų jau kreipėsi 280 absolventų, jų vis daugėja. Diplomuoti 163 jaunuoliai, ieškantys darbo, įgijo universitetinį išsilavinimą, 64 kauniečiai gavo aukštojo neuniversitetinio išsilavinimo diplomus. Dar 53 absolventai šiemet baigė mokyklas, suteikiančias profesinį išsilavinimą.

Daugiausia absolventų atvyko į Darbo biržą iš didžiausios miesto aukštosios mokyklos Kauno technologijos universiteto (KTU), Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) ir Kauno kolegijos.
KTU absolventai, ieškantys darbo, yra baigę ekonomikos, informatikos, administravimo mokslus. Darbo ieško ir VDU diplomus gavę politologai bei filologai.

Politologų ir filologų šansai ypač menki. Mat Kauno darbdaviai liepos mėnesį labiausiai pageidauja pardavimo vadybininkų, buhalterių-apskaitininkų ir šildymo-vėdinimo bei oro kondicionavimo inžinierių. Kitos paklausios profesijos - virėjos, siuvėjos, pardavėjos ir tolimųjų reisų vairuotojai.
Įskaitant abiturientus, iš viso Kaune per biržą darbo ieško 3081 jaunuolis iki 25 metų.

Klaipėdos darbo biržoje, užregistravusioje apie 14 tūkst. bedarbių, tačiau galinčioje pasiūlyti tik 234 laisvas darbo vietas, taip pat jaučiamas absolventų antplūdis.

Biržos direktorius Andrius Adomaitis teigė, kad birželio mėnesį kreipėsi 140, bet vos per kelias liepos dienas darbo ieškoti atėjo net 148 jaunuoliai.

“Darbdaviai renkasi iš senų ir labiau patyrusių darbuotojų, - sakė A.Adomaitis. - Tad dabar susirasti darbą šansą turi tik vienas kitas absolventas. Pernai vienas uostamiesčio prekybos centras jų įdarbino per porą šimtų, o šiemet pasiruošęs priimti tik apie dešimt”.

Ekonomistų nebereikia

Šiauliuose per dvi praėjusias savaites į Darbo biržą kreipėsi net 300 absolventų. Darbo biržos direktorė Genovaitė Kuprevičienė prognozuoja, kad iki metų pabaigos darbo ieškos net pusantro tūkstančio absolventų. Pernai per visus metus darbo biržos duris varstė tik 600 jaunų specialistų.

Į Darbo biržą absolventai ateina gavę diplomus, grupėmis. Darbo ieško inžinerijos, socialinių mokslų, verslo administravimo, slaugos specialistai. Pirmą kartą savarankiškai darbo nebepavyksta susirasti ekonomistams, jų užsiregistravo net 20.

Darbdaviai absolventų nenori priimti, nes jie neturi darbo įgūdžių. Tačiau Darbo birža su darbdaviais jau sudarė sutartis, kad jie trims mėnesiams priimtų 60 absolventų įgūdžiams įgyti.

Riesta net teisininkams

Panevėžio darbo biržoje šiemet darbo pasiūlymų laukia 486 absolventai. Tai daugiau nei pernai per visus metus. Darbo neranda 317 aukštųjų mokyklų absolventų ir 169 specialistai, baigę profesines studijas.

Darbo biržos direktorius Juozas Mėlynavičius teigia, jog daugiausia darbo ieško KTU filialo studentai, net 66. Darbo mieste neranda ir Vilniaus universitete, Vilniaus pedagoginiame universitete studijas baigę absolventai. Anksčiau savarankiškai įsidarbindavę Mykolo Romerio universiteto teisininkai šiemet to padaryti nebeįstengė.

Į Darbo biržą viltis deda ir profesinio rengimo centro specialistai, tačiau apdailininkams, kirpėjams ir kitų darbininkiškų profesijų absolventams Darbo birža mažai gali padėti, laisvų vietų nėra.

Komentaras

Romualdas Ginevičius, VGTU rektorius:

Šiandien susiklostė tokia nenormali situacija, kad darbo vietų labai sumažėjo, o statyboje - ypač. Šioje srityje juk laikosi visiškas štilis. Kol visa situacija nepradės gerėti, matyt, tas štilis ir laikysis.

Pasibaigus šiems mokslo metams, kai visi vienu metu gavo diplomus, į darbo rinką plūstelėjo nauja absolventų banga, o darbo dar nuo pernai laukia diplomuoti specialistai. Kadangi rinka apskritai traukiasi, tad ir stebuklų negali būti.

Šią problemą bandome spręsti su savo Karjeros direkcijos pagalba. Direkcija palaiko gerus ryšius su verslininkais, mes sekame nedarbo problemą. Manau, po atostogų, rudenį, imsimės rimtų žygių, nors universitetas negali kažin ko padaryti, kai sąlygas diktuoja pati rinka. O Lietuvos rinka juk priklauso nuo tarptautinės situacijos.
Parengė Darius ČIUŽAUSKAS, Julius GIRDVAINIS, Genė SILICKIENĖ ir Olava STRIKULIENĖ


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus