• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Knygos "Bjaurūs" recenzija

Autorius: Evelina Liutkutė
2011-05-26 18:00:00

Knygos

Kokia yra tikroji grožio kaina? Ar atsisakytumėt visų teigiamų savo savybių dėl gražios išvaizdos ar verčiau pasirinktumėte būti bjauria išoriškai, bet turėti puoselėti savo įgimtą asmenybę?

Tai dilema, su kuria susiduria Skotas Vesterfyldas (Scott Westerfeld) savo kūrinyje, pavadinimu "Bjaurūs". Joje grožio ir bjaurumo tema išskaudoma į sudėtines dalis ir bandoma ją vėl sujungti į vieną visumą. Jis sukuria du vienas kitam prieštaraujančius ir konfliktuojančius pasaulius, bandydamas parodyti skirtumus. Visa tai leidžia mums padaryti savas išvadas, kurios, pagrindei, priklauso nuo atsakymo į klausimą: Grožis ar Asmenybė?

Pagrindinė kūrinio veikėja Talė Jangblud (Tally Youngblood) nekantriai laukia savo šešioliktojo gimtadienio, kada ji galės pasiversti gražuole, t.y. pasidaryti visiems privalomą grožio operaciją tam, kad būtų užtikrintas visuomenės tobulumas. Po daugybės metų, kai ji jautėsi esanti bjauri, pagaliau ji bus priimta į naująją realybę  - Gražuolių Miestą.

Bet štai ji sutinka Šėją ir draugystė tarp merginų prigyja. Šėja, skirtigai nei Talė, yra maištininkė ir pasisako prieš tokias operacijas. Talės gyvenimas pasikeičia dramatiškai, nes Šėjos samprotavimai padaro įtaką ir Talei. Jai tenka susidurti su daugybe situacijų, vienos iš jų praveria akis, kiti įvykiai yra baisūs išgyvenimai. Talė supranta, kad grožio operacija yra daug daugiau nei tik odos pakeitimas, tai - gebėjimo būti savimi pasirinkimas.

Kūrinys "Bjaurūs" be abojonės yra futuristinė nuotykių kelionė, kurioje Talė su draugėmis susiduria su daugybe sielvartą keliančių įvykių. Taipogi, tai gilus socialinis tyrimas, pateiktas grožinės literatūros stiliumi, kuriame nagrinėjamas grožio ir jaunystės kultas. Sunku nuginčyti, kad grožio sąvoka mūsų kultūroje nėra svarbi. Atrodo, jog pati grožio sąvoka keičiasi labai stipriai ir galbūt ne ta kryptimi, kuria turėtų, dažnai dirbtinai, žiniasklaidos pagalba. Knygos autorė mums nuolat erzinančiai primena sveiko proto, individualumo, nepriklausomybės ir laisvo pasirinkimo svarbą.  Skotas Vesterfyldas gudriai perteikia ateitis pranašystę kas bus, jei neišmoksime vertinti vidinio grožio. Gyvename plastinių operacijų, dietos, saulės vonių ir kitų panašių dalykų eroje, nuolat sau kartodami, kad dar nesame pakankamai tobuli. Niekuomet nesame patenkinti savo išore. Šis elementas ateityje tik didės, tad tai, tarytum, gėrio prieš blogio (šiuo atveju - grožio prieš bjaurumą) kova, kurią autorius ir siekia subtiliai išnagrinėti.  Žinoma, kūrinys nėra mokslinės tematikos, tai - lengvas, tačiau susimąstyti priverčiantis darbas. Tikėtina, kad ties kai kuriomis pastraipomis sustosite truputį ilgiau nei penkias minutes. Rašytoja sukuria puikų Talės personažą ir atskleidžia tai, ką kalbant apie grožį išgyvena daugelis mūsų - sielvartą dėl netobulumo, baimę, stiprybę ir pasiryžimą keistis, nepastovumą, kaltę, meilę, prigimtį. Tai temos, kurioms ir skiriamas didžiausias dėmesys.  Apibendrinant pasakysiu, kad šiame kūrinyje paliečiama daug temų, tačiau visos jos susijusios su grožio arba bjaurumu. Knygos puslapiai bus verčiami greitai - kartą pradėjus Talės išgyvenimų kelionę, norėsis tą kelionę pabaigti nieko nelaukiant. Ir, be to, knyga turės tęsinį, kurio laukiu jau dabar!  Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus