• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Kontraceptinei piliulei - 50 metų

Autorius: Bayer Schering Pharma, eli.lt
2010-03-26 17:00:00

Kontraceptinei piliulei - 50 metų
Bayer Schering Pharma

Šiomis dienomis niekas neabejoja kontraceptinių tablečių poveikių, jos suteikia laisvę ir užtikrina saugumą. Ar kada susimąstėte kaip prieš daugelį metų žmonės, norėdami patirti žemiškus malonumus, apsisaugodavo?

Kontraceptikai: nuo granatų sėklų iki gyvūnų žarnų


Kontracepcijos istorija labai įdomi ir spalvota. Daugmaž prie 4000 metų, senovės egiptiečiai jau turėjo kontracepcijos priemonių: jie sumaldavo granato sėklas, jas maišydavo su vašku ir darydavo mažas žvakutes, kurios būdavo įdedamos į makštį. Vaisiuje yra natūralaus estrogeno, ir, gali būti, kad šis egiptietiškos mišinys stabdydavo ovuliaciją panašiai, kaip moderni piliulė. Viduramžiais žmonės, pasižymėdami originalumu, naudojo iš gyvūnų žarnų, žuvies odos ar netgi iš linų  pagamintus prezervatyvus. Tai nebuvo efektyvūs kontracepcijos metodai, nepageidaujamas nėštumas buvo dažnas.

Pirmieji tyrimai

Pagaliau, XXa. pradžioje, mokslininkai, po ilgai trukusių labai rimtų tyrimų nustatė, jog menstruacijas reguliuoja hormonai, kuriuos centralizuotai gamina smegenys ir kiaušidės, už tokią išvadą galime dėkoti fiziologui Ludwigui Haberlandui. Jis atliko labai daug tyrimų su gyvūnais bei stebėdamas jų reakcijas į vaistus.

 

1968m. studentų protestai ir seksualinė revoliucija pakeitė situaciją. Piliulė  tapo socialinių pokyčių Vakarų pasaulyje simboliu. Seksualumas ir kontracepcija pirmą kartą sukėlė viešas diskusijas. Piliulė reiškė išlaisvintą seksualumą. Žmonės, daugiausia moterys, kovojo dėl lygių teisių ir rengė gatvėse demonstracijas. Mūsų visuomenė vis dar naudojosi tų įvykių vaisiais.  „Laisvę piliulei!“ – tokią antraštę 1968 m. liepą paskelbė žurnalas „Konkret“. Žurnalas paprašė skaitytojų atsiųsti jiems gydytojų, kurie gali išrašyti piliulę ne tik ištekėjusioms moterims, adresus. Atsakas viršijo lūkesčius – redakciją užplūdo laiškai. „Konkret“ redakcija, nors to ir nesiekė, tapo kontaktiniu centru, kurio labai trūko. Ši seksualinė revoliucija davė vaisių.Dėl piliulės nebekildavo jokių nesutarimų. Milijonams moterų ji tapo normalia priemone, o tai vedė  prie kitokių problemų. 1971 m. birželio 11 d. Vokietijos savaitraštis „Die Zeit“ publikavo straipsnį „Panika dėl piliulės“. Nerimą kėlė gimstamumo mažėjimas tiek Rytų, tiek Vakarų Vokietijoje, kontracepcija buvo kaltinama „vokiečių naikinimu“. Vėliau, po mokslinių ir demografinių tyrimų, paaiškėjo, kad tai tik mitas.  Toks tas buvo kontraceptikų kelias - ilgas ir vingiuotas.

2 psl.
Puslapis 1 iš 2Kitas


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus