• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Lietuva – viena iš mažiausiai modernią kontracepciją vartojančių šalių Europoje

Autorius: Inga Lebrikaitė
2012-07-03 09:30:00

Lietuva – viena iš mažiausiai modernią kontracepciją vartojančių šalių Europoje
Freedigitalphotos.net

Moksliniame medicininiame žurnale „Lietuvos bendrosios praktikos gydytojas“ šių metų vasario mėn. numeryje išspausdintas mokslinis straipsnis apie jaunų žmonių lytinę elgseną ir kontracepcijos metodų pasirinkimo motyvus. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad 85 proc. vaikinų ir tik 59,8 proc. merginų lytinių santykių metu naudoja prezervatyvus, o hormoninę kontracepciją, kaip šeimos planavimo priemonę, naudoja kas ketvirta mergina. Be to, nustatyta, kad jaunų žmonių materialinė gerovė lemia jų seksualinį aktyvumą. 


Lietuvoje, kaip ir kitose valstybėse, didelė dalis vaikinų ir merginų lytinį gyvenimą pradeda gana jauno amžiaus. Prieš keletą metų mūsų šalyje atliktas tyrimas parodė, jog vaikinai lytinį gyvenimą pradėjo būdami vidutiniškai 16,7 metų, merginos – 17,2 metų. Tarp 19–20 metų jaunuolių buvo 73,5 proc. lytiškai aktyvių vaikinų ir 62,4 proc. lytiškai aktyvių merginų. Sulaukę 19–20 metų, vaikinai jau buvo lytiškai santykiavę vidutiniškai su 4,84, o merginos – su 3,24 lytinių partnerių. 

Didelė dalis jaunų žmonių Lietuvoje yra lytiškai aktyvūs, tačiau kontracepcijos vartojimas išlieka nedidelis. Jungtinių Tautų duomenimis, Lietuva – viena iš mažiausiai modernią kontracepciją vartojančių šalių Europoje. Tarp 15–49 metų moterų modernią kontracepciją vartojo 30,5 proc. – tai net 2–3 kartus mažiau nei kitose Vakarų Europos valstybėse. Kontraceptinių priemonių prieinamumas vakarietiškos kultūros šalyse suvokiamas kaip vienas kertinių reprodukcinės sveikatos komponentų, leidžiantis žmonėms realizuoti savo teises į galimybę saugiai ir su pasitenkinimu gyventi lytinį gyvenimą, turėti teisę laisvai apsispręsti, kada ir kiek susilaukti palikuonių. Kontracepcijos priemonių vartojimas lytinių santykių metu rodo jaunų žmonių atsakomybę už savo lytinio gyvenimo pasekmes. Nors jaunų žmonių lytinis aktyvumas neretai yra ignoruojamas arba kritikuojamas, jo pažinimas yra būtinas stiprinant jaunų žmonių lytinės ir reprodukcinės sveikatos programas bei jas realizuojant.

2 psl.
Puslapis 1 iš 3Kitas


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus