• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Natūralūs šeimos planavimo būdai

Autorius: Imunitetas.lt
2014-03-27 10:00:00

Natūralūs šeimos planavimo būdai
Freedigitalphotos.net
Sutikti savo antrąją pusę. Sukurti darnius santykius. Susituokti. Gyventi laimingą šeimyninį gyvenimą. Turėti tvirtą pagrindą po kojomis. Susilaukti vaikų. Laiku. O kas yra tas „laiku“? 

Šiuolaikinėje visuomenėje jau beveik nieko nebestebina 16−metės sūpuojančios savo vaikus ar už dešimt metų vyresnio vyro tekančios 18−metės su slepiamais pilvukais. Ar tai jau yra šeima? Vaikai kiekvienos šeimos gyvenime neturėtų atsirasti netikėtai − tam nebus pasiruošęs nė vienas iš tėvų. Natūralūs šeimos planavimo būdai padeda dviems žmonėms susilaukti palikuonių tada, kai vaikai yra trokštami. Žinoma, verta pažymėti, kad šeimos planavimo būdai yra ne tik noras susilaukti vaikų, bet ir planai jų kol kas neturėti.
 
Vaisingumo pažinimo metodų būdai padeda sutuoktiniams nustatyti vaisingos fazės pradžią ir pabaigą. Šiuos metodus galima nustatyti pagal būdą, kuris yra naudojamas vaisingos fazės ribų nustatymui. Būdai yra du: apskaičiavimu pagrįsti metodai ir stebėjimu pagrįsti metodai. Pastarieji skirstomi pagal tai, kokių vaisingumo požymių stebėjimu yra pagrįstas vaisingos fazės ribų nustatymas. Vaisingumo pažinimo metodai taip pat yra skirstomi pagal stebimų to paties ciklo metu vaisingumo požymių derinimą į vienasimptomius, tai yra pagrįstus vieno vaisingumo požymio stebėjimu ir keliasimptomius, tai yra pagrįstus kelių vaisingumo požymių stebėjimu.

Natūralūs šeimos planavimo metodai yra nekenksmingi sveikatai, nieko nekainuoja ir skatina sutuoktinius stebėti save ir vienas kitą. Kita medalio pusė − šie metodai yra mažiau efektyvūs nei visuomenėje populiarios apsisaugojimo priemonės nenorintiems turėti vaikų, taip pat metodų įsisavinimui reikia laiko, daug mokytis, reikalauja daug laiko savistabai. Taikant natūralius šeimos planavimo metodus partneriai negali mylėtis didelę laiko dalį, o patys metodai yra rizikinfi jei moters ciklas yra nereguliarus.

Vienasimptomiai vaisingumo požymių stebėjimo metodai

Temperatūrinis metodas arba bazinės kūno temperatūros stebėjimo metodas yra ramybės temperatūra, matuojama makštyje, tiesiojoje žarnoje ar po liežuviu pamiegojus ne mažiau kaip tris valandas, neatsikėlus iš lovos, kasdien tuo pačiu metu tuo pačiu termometru. Bazinė kūno temperatūra pakyla padidėjus progesteronų kiekiui kraujyje.  Yra manoma, kad progesteronas veikia odos, paodžio, virškinimo sistemos ir gleivinės kraujagysles, kuriose kraujo cirkuliacijos pokyčiai sukelia nedidelį bazinės kūno temperatūros pakilimą. 

Jos pakilimas parodo tik vaisingos fazės pabaigą, vaisingos fazės pradžia skaičiuojama nuo pirmos ciklo dienos. Šis metodas yra labai tikslus, grįstas kasdieniu bazinės kūno temperatūros matavimu, rezultatų fiksavimų ir duomenų interpretavimu. Dėmesio − norintiems pastoti šis metodas yra netinkamas. Šis metodas yra vienas objektyviausių, todėl gali būti laikomas vienu geriausių šeimos planavimo būdų. Šiuo metodu taip pat galima nustatyti, ar moteris yra nėščia − temperatūrai užsilaikius pakilimo fazėje daugiau nei 16 dienų yra tikimybė, kad moteris yra nėščia.

Ovuliacinis metodas moko, kaip atpažinti gleivių pakitimus, kaip juos įvertinti, fiksuoti, nustatyti vaisingos fazės ribas ir remiantis ta informacija atidėti savo nėštumą ar siekti jo. Vaisingoje fazėje greitau augantis estrogenų kiekis skatina gimdos kaklelio liaukų veiklą. Gleivių gamyba palaipsniui didėja nuo 2−60 mg iki 700 mg per dieną. Pavyzdžiui, mokanti jausti savo kūno reakciją į hormoninius ciklo pakitimus, moteris iš karto po menstruacijų gali makšties prieangyje jausti sausumą − tai reiškia, kad vaisingos gleivės dar nesigamina, vėliau drėgnumą − tai reiškia, kad prasideda ovuliacinis laikotarpis, prieš pat ovuliacija moteris savo pojūčius gali įvardinti kaip „šlapia“ ar „slidu“. Taip pat daug dėmesio yra skiriama papildomies vaisingumo pojūčiams: tempimą krūtyse, sunkumo, tinimo jausmą makšties prieangyje, limfmazgių padidėjimą kirkšnyse. Vertinant gleivių išvaizdą moteris turi mokėti atkreipti dėmesį į gleivių konsistenciją, skaidrumą, tąsumą. Po mėnesių pasirodančios gleivės būna tirštos, lipnios, drumstos. Kasdien jos kinta ir palaipsniui tampa skaidresnės, gausesnės, slidesnės ir tąsesnės. Gleivės stebimos tik išoriškai, nes makšties gleivinė visuomet yra drėgna. 

Šis metodas priešingai nei temperatūrinis, leidžia nustatyti vaisingos dienos pradžią, tai labai svarbu šeimoms, siekiančioms pastoti. Vidutiniškai užtenka trijų ciklų stebėjimų, kad moteris galėtų pati teisingai įvertinti gleives. Dar 8−ame dešimtmetyje tyrimais buvo nustatyta, kad po specialaus mokymo bene 93 proc. moterų gali savarankiškai nustatyti vaisingas dienas.

Keliasimptomiai vaisingumo požymių metodai

Kalkulioterminio metodo metu yra derinami temperatūrinis metodas ir kalendorinis metodas. Visi žino apie vaisingas ir nevaisingas dienas moters cikle. Paskutinė ankstyvosios nevaisingos fazės diena yra apskaičiuojama iš trumpiausio ciklo per paskutiniuosius 12 mėnesių atimama 20. 20 yra maksimalus dienų skaičius skaičiuojant nuo ovuliacijos iki kitų mėnesinių, tai yra 14 ovuliacijos dienų + 6 dienos, kurias spermatozoidai gali išgyventi gimdos kaklelio gleivėse. Vaisingos fazės pabaigos diena apskaičiuojama kai iš ilgiausio ciklo dienų skaičiaus per paskutinius 12 mėnesių atimama 10 − minimalią vėlyvosios nevaisingos fazės trukmę. 

Šis metodas dėl savo paklaidų nerekomenduojamas kaip atskiras metodas, tačiau gali būti naudojamas kaip kelasimptomio metodo dalis. Kalendorinio metodo taikymas yra paprastas, nereikalaujantis kasdienio stebėjimo. Jį galima pradėti taikyti turint 6−12 ciklų ilgius. Vis tik jo taikymas yra itin ribotas, juo naudotis gali moterys turinčios tik vienodos trukmės ciklo ilgius.

Dvigubo patikrinimo metodas susideda iš kalendorinio, ovuliacinio ir temperatūrinio metodų taikymo. Šio metodo esmė: tiek vaisingos fazės pradžia, tiek pabaiga yra nustatomos pagal du vienas kitą patikrinančius metodus. Temperatūrinis metodas yra taikomas praktiškai visuomet natūraliai planuojant šeimą, todėl dažnai keliasimptominiai matavimai yra vadinami simptominiais − temperatūriniais. Jie pasitelkia visus įmanomus vaisingumo požymius. Dvigubo patikrinimo metodu nustatant vaisingos fazės pradžią ir pabaiga stebimi bazinė kūno temperatūra, gimdos kaklelis ir jo gleivės. Kalendoriniai skaičiavimai yra naudojami kaip papildomas rodiklis. Kaip ir kituose metoduose, rodikliai yra fiksuojami specialiose lentelėse. Vaisingumo pradžia pagal dvigubo patikrinimo metodą nustatoma pagal gleives ir kalendorinius skaičiavimus, pabaiga pagal bazinę kūno temperatūros metodą, gleives ir kaklelio simptomus. Ankstyvoji nevaisinga fazė prasideda pirmąją ciklo dieną, jos pabaiga nustatoma pagal gleives ir apskaičiavimus. Skaičiuoti pradedama tik turint mažiausiai 6 ciklų trukmę. Nustatant šios fazės pradžią, kaip ir kalendoriniame metode, iš trumpiausio ciklo trukmės atimama 20 − apskaičiuota diena yra paskutinė priešvuliacinės fazės diena. Vaisingumas tęsiasi iki trečiojo pakilusios ir užregistruotos be trukdžių temperatūros vakaro. Nuo tada prasideda vėlyvoji nevaisinga fazė. Tai yra efektyviausias natūralus šeimos planavimo metodas, jo trūkumas yra tas, kad reikia sekti daug simptomų ir, svarbiausia, daryti tai teisingai. Tam, kad moteris nesielgtų klaidingai, reikia, jog visko ją apmokytų specialistas.

Nutrauktas lytinis aktas

Šis metodas taip pat priklauso natūraliam šeimos planavimo tipui. Vis tik šiuolaikinėje visuomenėje juo naudojasi ne tik šeimą planuojantys sutuoktiniai, bet ir norinčios seksu užsiimti poros, kai vienas iš poros nenori naudoti jokių apsisaugojimo priemonių. Šis būdas yra mažai efektyvus nenorintiems susilaukti vaikų, nes nedidelis spermos kiekis gali išsiskirti ir prieš ejakuliaciją, vyras gali nesusivaldyti ir nenutraukti akto. Be to, šis būdas reikalauja pastangų, sukelia įtampą, spermos gali patekti ant lytinių ir panašiai.

 


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus