• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Kaip išsirinkti kūdikiui vardą?

Autorius: Balsas.lt, freedigitalphotos.net
2012-09-06 18:25:00

Kaip išsirinkti kūdikiui vardą?
Koks bus mano vardas?

Tikintieji magiška vardo reikšme teigia, kad kiekvienas vardas – tai ne tik garsų rinkinys, o tam tikra savybių puokštė, kuria apdovanojamas kiekvienas to vardo turėtojas. Vardo ir charakterio tarpusavio ryšius tyrinėja onomastikos mokslas.

Kiekvienas vardas turi savo reikšmę

Nuo seno žmogaus vardas laikytas reikšmingu. Tiesa, per daugybę šimtmečių kai kurie vardai yra beveik praradę savo prasmę. Tačiau senovėje vaiko vardas laikytas šventu, todėl neretai nuo mažylio pirmaisiais metais net būdavo slepiamas, kūdikis vadintas antru, „netikru“ vardu. Buvo manoma, kad būtent pagal vardą piktosios jėgos atsirenka, kurią kūdikio sielą „pasiimti“, todėl kelerius metus vaikai vadinti arba netikrais vardais, arba apskritai juokingomis pravardėmis.

Galbūt kaip tik iš tų laikų ir mus pasiekė įprotis į kūdikius kreiptis ne tik vardu, bet ir įvairiais juokingais kreipiniais – Pilvūziukas, Pupa Uoga, Žirniukas, Kūlverstukas, Kerėpliukas ir pan. Jei auginate kūdikį – pamėginkite kada paskaičiuoti, kiek kartų per dieną į jį kreipiatės tikruoju vardu, o kiek – švelniais ir juokingais išgalvotais žodeliais. Veikiausiai pati nustebsite savo stebėjimo rezultatais.

Vardas formuoja charakterį?

Manoma, kad vardas turi įtakos ne tik žmogaus charakteriui, bet ir sveikatai bei gebėjimui bendrauti – juk būtent vardas paprastai tampa pirma informacija apie žmogų aplinkiniams, taigi nuo to, kaip kiti į jį reaguos, gali priklausyti ir bendravimo pobūdis.

Pavyzdžiui, jei varde daug šnypščiančių garsų – gali būti, kad jį išgirdus nevalingai kils nerimo, baimės kibirkštėlės. Jei varde esama garsų L, M, daug balsių – jo savininkas sudarys mielo, „patogaus“ žmogaus įspūdį.

Kuo vadovaujantis išrinkti arba, jei labai norisi, – pasikeisti vardą? Esama įvairių būdų. Pateikiame kai kurias gaires, į kurias galbūt verta atkreipti dėmesį renkantis vardą.

Numerologija ir psicholingvistinės reikšmės

Senovėje itin populiarus buvęs numerologijos mokslas dabar vėl atgimė. Manoma, kad kiekvienas vardas turi atitinkamą skaitmeninę išraišką, kuri sąlygoja ir tam tikrą charakterį. Jei negalite apsispręsti, kurį iš keleto vardų suteikti, pavyzdžiui, mažyliui, galite pasidomėti vardų skaitmenine išraiška – galbūt tai jums patiks ir padės apsispręsti.

Jei netingėsite pasidomėti tokiais naujais mokslais, kaip psicholingvistika ir fonosemantika, rinkdamiesi vardą turėsite patikimesnių gairių. Kokie garsai, skiemenys skamba moteriškai? O kokie – vyriškai? Kokie garsų junginiai lemia švelnų skambesį, o kurie sukuria galingą energijos užtaisą? Esama netgi specialių kompiuterinių programų, galinčių parinkti vardus pagal jūsų pateiktą apibūdinimą. Nors, be abejo, su „roboto“ sprendimu kartais galima ir nesutikti, vis dėlto jūsų pasirinkimo galimybės taps gausesnės.

Žodyno metodas

Tai vienas populiariausių metodų renkantis vardą. Pasiimate vardų žodyną ir išrenkate 10 patikusių vardų. Tada išbraukiate mažiau simpatiškus variantus. Likusius vardus galite išdalyti namiškiams, gal net šeimos draugams. Paprašykite jų balais įvertinti visus vardus. Tada susumuokite balus ir pamatysite, koks vardas visiems atrodo maloniausias ir priimtiniausias.

Metų laikų metodas

Mokslininkai tvirtina, kad metų laikas, kada gimė žmogus, vėliau turi gana daug reikšmės jo gyvenime. Mažyliai, į pasaulį pasibeldę žiemą, dažniau būna ištvermingesni ir griežtesni, nei kitais metų laikais gimę jų bendraamžiai. Kad sušvelnintumėte aštrius jų charakterio kampus, galite duoti švelnų, skambų vardą.

„Pavasarinukai“ paprastai būna veržlūs, lankstūs ir linksmi. Kad palinkėtumėte jiems tapti atkaklesniais ir ištvermingesniais, duokite griežčiau skambantį vardą.

Vasaros vaikai aktyvūs ir atkaklūs, tad jiems nepakenks ramus, jų tempą tarsi sulėtinantis vardas.

Rudenį gimusieji – tikri realistai, pasveriantys visus „už“ ir „prieš“, nemėgstantys rizikuoti. Tokiems tiks žaismingas, linksmas vardas – ir žmogaus gyvenimas praskaidrės.

Vardo ir pavardės dermė

Jau išrinkote labiausiai patinkantį vardą? Būtinai ištarkite keletą kartų garsiai šį vardą ir pavardę. Ar tikrai viskas gerai? Ar nerėžia ausies pernelyg daug vienodų garsų? O gal juokingai išsidėlioja, susirimuoja, susidubliuoja skiemenys? Ypač atsargiai rinkite vardą, jei, pavyzdžiui, vaiko pavardė turi aiškią reikšmę. Tarkime, jei Rytis Stulgaitis skamba neutraliai, tai Rytis Vakarinas jau gali kelti šypseną.

Nors šiuo atveju dauguma žmonių pasikliauna tiesiog savo skoniu, vis dėlto idealiu deriniu laikomi atvejai, kai prie ilgos pavardės priderinamas trumpas ir aiškus vardas, ir atvirkščiai – trumputei pavardei „akompanuoja“ skambus ilgėlesnis vardas.

Egzotikos vilionės

Retas vardas, be abejo, suteiks išskirtinumo. Tikėtina, kad retas vardas paveiks ir žmogaus charakterį, jis taps unikalesnis ir individualesnis, stebinantis netikėtais sprendimais, savitais mąstymo vingiais.

Tačiau apsvarstykite ir klausimą, ar retas vardas nevers jaustis nepritapėliu? Būtinai pasidomėkite, kokia įmantraus vardo reikšmė, ar išvertus iš užsienio kalbos, jis neskamba juokingai, gal net vulgariai? Ir nepamirškite apmąstyti, kaip tokį retą vardą trumpinsite. Jei trumpinys malonus ausiai – gal vardas bus visai patogus, tačiau jei ne tik vardas skamba keistai, bet dar ir jo trumpinys sunkiai ištariamas ar juokingas – turbūt verta ieškoti vardyne kitų variantų.

Giminaičių garbei

Vis dar manoma, kad pavadinti vaiką tėvo, senelio, dėdės vardu – tradiciška ir garbinga. Mergaitėms šiuo atžvilgiu pasisekė kiek labiau – jos rečiau vadinamos mamos, senelės vardais. Kodėl pasisekė? Ogi todėl, kad psichologai jau seniai pastebėjo, jog pavadinant vaiką artimo žmogaus vardu jam padaroma meškos paslauga – tiek jis pats, tiek kiti giminaičiai neišvengiamai jį nuolat lygins su „originalu“: kuo jis panašus į savo vyresnįjį bendravardį, kuo skiriasi? Tai gali sukelti nereikalingų kompleksų. Nors, kita vertus, kartais tikima, kad karta iš kartos perduodamas vardas stiprina giminės energiją.

Kitas variantas – kai giminaičio vardu pavadinamas kitos lyties vaikas, pvz. senelio Aleksandro garbei anūkė pavadinama Aleksandra. Kitos lyties vaikas jau savaime yra kitoks, turintis savą gyvenimo kelią, tad ir lyginimams vietos lieka mažiau.

Asmens teisė į vardą įtvirtinta LR civilinio kodekso (toliau – CK) 2.20 straipsnio 1 dalyje. Pakeisti vardą gali kiekvienas asmuo sulaukęs 18 metų amžiaus. Būtina sąlyga: jeigu jam nėra iškelta baudžiamoji byla, jis neatlieka bausmės ar yra išnykęs teistumas.


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus