• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Kritinis amžius: kada vaiko imunitetas silpniausias?

Autorius: Happywoman.com.ua
2010-10-18 11:21:00

Kritinis amžius: kada vaiko imunitetas silpniausias?
Jupiterimages nuotr.
Kas saugo mūsų organizmą nuo svetimų mikrobų ir bakterijų? Tokią apsaugos sistemą sudaro kaulų smegenys, užkrūčio liauka, blužnis, limfiniai mazgai, limfoidinis žarnyno audinys. Visi jie tarp savęs susiję kraujagyslėmis ir limfagyslėmis. Virusai ir bakterijos mums yra svetimieji, antigenai. Kai tik antigenai patenka į organizmą, imuninė sistema ima gaminti antikūnus, kurie stoja į kovą su antigenais ir juos nukenksmina. Jei imunitetas stiprus, organizmas sėkmingai ginasi ir žmogus arba apskritai nesuserga, arba greitai įveikia ligą. Jei imunitetas nusilpęs, organizmas ginasi nuo infekcijos vangiai, liga būna stipri, sergama ilgai.

Kodėl serga vaikai?

Vaiko imuninė sistema bręsta palengva, ji nepajėgi iš karto veikti taip, kaip veikia suaugusio žmogaus imunitetas. Pavyzdžiui, naujagimio organizmas labai silpnai gamina kai kuriuos antikūnus. Mažylius saugo mamos antikūnai, kurie į organizmą pateko per placentą. Tačiau neilgai trukus ši antikūnų atsarga išeikvojama. Jei mama maitina kūdikį krūtimi, su pienu ji gauna dar tam tikrą dalį antikūnų – A klasės imunoglobulinų, kurie saugo nuo žarnyno infekcijų. G klasės imunoglobuliną vaiko organizmas pradeda išskirti tik sulaukus 2 metų, o pilnai imuninė sistema subręsta tik apie penktuosius gyvenimo metus.

Iki tol nebrandus imunitetas nuo ligų saugo silpnai. O mažiesiems šiuo periodu kaip tik tenka išgyventi 2 sudėtingus tarpsnius: staigų fiziologinį augimą ir vaikų darželio lankymą.

Antraisiais gyvenimo metais vaikas sparčiai auga, priauga svorio, bręsta jo vidaus organai ir sistemos, medžiagų apykaita labai sparti, be to, dar kalasi dantukai. Tai didelis krūvis dar nesusiformavusiam imunitetui. Deja, tuo metu atriboti vaiką nuo virusinių infekcijų praktiškai neįmanoma.

Sulaukę trejų dauguma mažylių pradeda lankyti vaikų darželį. Iš namų, kur jie turėjo kontaktą vos su dviem-trim suaugusiaisiais, su ribotu mikrofloros rinkiniu, jis patenka į kolektyvą, kur kiekvienas vaikas atsineša savų virusų ir bakterijų iš šeimos. Ligas sukeliančių bakterijų įvairovė labai padidėja, vaikas ima dažniau sirgti.

2 psl.
Puslapis 1 iš 4Kitas


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus