• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Vaikui pakilo temperatūra

Autorius: parengė L.Mureikaitė
2010-02-22 13:28:00

Vaikui pakilo temperatūra
Jupiterimages nuotr.
Ką daryti, kai mažyliui pakyla temperatūra? Paprasti atsakymai į nepatyrusios mamos klausimus.

Kodėl susirgus kyla temperatūra? Į organizmą patekus virusui ar kitoms ligas sukeliančioms bakterijoms imuninės ląstelės pradeda aktyvią kovą su ligos sukėlėjais. Tos kovos metu į kraują išmetamos specifinės medžiagos – pirogenai, kurios duoda organizmui signalą „kovoti“. Atsakydamas į šį SOS signalą organizmas pakelia kūno temperatūrą, paleidžia apsauginius mechanizmus, kurie iki prasidedant ligai buvo neaktyvūs. Kai termometro gyvsidabrio stulpelis ar elektroniniai skaitmenys rodo daugiau nei 38 laipsnius Celsijaus, organizmo audiniams prireikia daugiau maistingųjų medžiagų ir deguonies, tai apsunkina širdies, plaučių darbą, pablogėja fizinė būklė. Ypač jei temperatūra pakilo kūdikiui.

Kaip taisyklingai pamatuoti temperatūrą? Šiuolaikiniai elektroniniai termometrai vaikams daug patogesni ir saugesni nei gyvsidabriniai. Pastaraisiais ES šalyse jau ir nebeprekiaujama. Elektroniniai termometrai, nepaisant įvairiausių mitų, yra pakankamai tikslūs, temperatūrą pamatuoja greičiau, nei gyvsidabriniai. Esama ir infraraudonųjų spindulių termometrų, kurie per kelias sekundes pamatuoja temperatūrą vos priglaudus juos prie ausies. Esama ir lanksčių termometrų – tereikia juso keletui sekundžių priglausti prie vaiko kaktos. Jais patogiausia matuoti visai mažų, vietoje nenustygstančių vaikų temperatūrą. Tiesa, pastarieji nėra labai tikslūs. Dauguma jų neturi netgi tikslios skalės su dešimtosiomis dalimis, tegali parodyti orientacinius skaičiukus: 37, 38, 39.

Mušti ar nemušti temperatūrą? Viskas priklauso nuo situacijos. Pavyzdžiui, ar artimiausiomis valandomis ketinate vaiką parodyti gydytojui? Visų pirma, bet kokie vaistai, pavartoti prieš gydytojo apžiūrą, gali šiek tiek apsunkinti ligos diagnozės nustatymą. Antra, kaip jau minėta anksčiau, pakilusi kūno temperatūra – tai natūrali apsauginė organizmo reakcija į viruso ataką. Numušus temperatūrą šią apsaugą panaikinate. Trečia, mažų vaikų organizmo termoreguliacija dar nėra iki galo susiformavusi ir jų kūno temperatūra gali svyruoti nuo 36,6 iki 37,5 be jokios rimtesnės priežasties. Štai kodėl temperatūros iki 38,5 laipsnių apskritai nerekomenduojama mušti jokiais vaistais – tik duoti vaikui atsigerti daugiau skysčių ir stebėti jo būklę.

O jei temperatūra aukšta? Jei temperatūra aukštesnė nei 38,5, mažylis jaučia didelį diskomfortą, jo organizmui savarankiškai kovoti su liga darosi sunkiau. Be to, jei atsirado kitų nerimą keliančių simptomų (pavyzdžiui, skausmas, pasunkėjęs kvėpavimas, judesių koordinacijos sutrikimai, drebulys, traukuliai, vėmimas ir pan.), temperatūrą būtina mažinti medikametais ir, be abejo, kreiptis į gydytoją.

2 psl.
Puslapis 1 iš 2Kitas


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus