• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Įdomūs faktai apie žiemą

Autorius: Eli.lt
2013-11-28 16:12:00

Pagaliau sulaukėme pirmojo sniego ir jau pradedame justi žiemiškas nuotaikas. O kuo ypatingas šis metų laikas? Pateikiame keletą pačių įdomiausių faktų!

Šaltis! Kai skųsitės, kad šalta, tai prisiminkite, kad šalčiausia temperatūra fiksuojama Vostoko stotyje, Antarktidoje. Ten temperatūra nukrenta iki -65 laipsnių pagal Celsijų. Beje, šilčiausiu metu temperatūra ten būna -12 laipsnių pagal Celsijų. Žinoma, ten gyvena tik iki kelių dešimčių mokslininkų, o šalčiausiu metu - vos keliolika.
Verchojanske, Rusijoje žiemos ne ką švelnesnės nei Vostoko stotyje. Ten temperatūra žiemą taip pat nukrinta 50-60 laipsnių žemiau nulio. Beje, tiek Verchojanske, tiek Rusijos miestelyje Oimiakone į mokyklas vaikai neina tik temperatūrai nukritus žemiau nei -52 laipsniai pagal Celsijų!


Oimiakonas, Rusija

Sniegas! Daugeliui tikriausiai teko girdėti, kad pasaulyje nėra dviejų vienodų snaigių, o tą, jeigu tik būtų gyvas, geriausiai galėtų patvirtinti amerikietis Wilsonas Alwynas, kuris beveik visą savo gyvenimą fotografavo snaiges. Vyras žymus ne tik tuo, bet ir savo ištobulinta fotografavimo technika - jis dirbo prieš maždaug 80 metų ir įamžino net 5 000 visiškai unikalių snaigių.
Snaigės formuojasi iš smulkių ledo kristalų, o jų forma, susijungimo tarpusavyje tipas priklauso nuo vėjo, oro temperatūros, slėgio, regiono.


Wilsono Alwyno snaigių nuotraukos

Gineso rekordų knygoje nerasime didžiausios snaigės nuotraukos, tačiau informacijos apie ją yra - snaigė milžinė buvo rasta JAV, Montanos valstijoje. Jos plotis siekė 38 cm, o ilgis buvo 20 cm!

Daugiausia sniego Lietuvoje buvo užregistruota 1931 m. Laukuvoje. Ten kovo mėnesį sniego storis buvo net 94 cm. JAV daugiausiai sniego buvo iškritę 1921-aisiais, Kolorado valstijoje, Sidabriniame Ežere, ten sniego danga buvo metru aukštesnė nei Lietuvoje - 193 cm! Snieguočiausiu pasaulio miestu vadinamas Saporas, Japonijoje - sniego danga visais žiemos mėnesiais ten siekia beveik du metrus.

Ledas! Minėtame Saporo mieste kasmet vyksta sniego ir ledo skulptūrų festivaliai, tačiau rekordas šiuo metu priklauso kinams iš Jičino miesto. 120 žmonių dirbo net 20 dienų ir sukūrė kiek aukštesnį nei 16 metrų dinozaurą.

Jeigu neturėsite galimybės apsilankyti įspūdinguose sniego ir ledo festivaliuose Kinijoje ar Japonijoje, tai verta aplankyti arčiau Lietuvos esančią Švediją. Jukkasjärvi mieste galima pagyventi viešbutyje, kuris pastatytas vien iš sniego ir ledo! Miegama ten specialiuose miegmaišiuose, ant ledinių pakylų, uždengtų lentomis ir elnio kailiais, o rytas pradedamas karšta bruknių arbata bei pirtimi.

Šventės! Žiema daugeliui, pirmiausia, primena ne šaltį, sniegą ar ledą, o didžiąsias šventes. Mes turime labai gražių žiemos švenčių tradicijų, tačiau visada įdomu pasižvalgyti, kaip šventčia kaimynai. Lenkijoje eglutės kartais puošiamos voratinkliais ar jų iminaticijomis - šioje šalyje egzistuoja legenda, kad kūdikėliui Jėzui gimus voras jam nuaudė antklodėlę.


Ledo ir sniego viešbutis Švedijoje

Bolivijoje per Kūčias ypatingas dėmesys yra skiriamas gaidžiams. Vietiniai net nešasi šiuos naminius paukščius į pamaldas, tikima, kad gaidys užgiedojo vos gimus Kristui, tad jis pirmasis pranešė apie Švento kūdikėlio gimimą.

Prakartėlės yra ganėtinai įprastos ir paprastai jos būna labai panašios, nepriklausomai nuo šalies, tačiau ispanai, italai ir portugalai į prakartėlės deda ne tik šventuosius, karalius ir gyvūnus, bet ir žmogeliuką, kuris pritūpęs tuštinasi. Manoma, kad ši tradicija atsirado XVIII amžiuje ir buvo skirta vaikams prajuokinti.


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus