• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Nerimą keliantis paradoksas: dietų amžiuje nutukimas tampa vis didesne problema

Autorius: Shutterstock nuotr.
2017-07-02 11:00:00

Nerimą keliantis paradoksas: dietų amžiuje nutukimas tampa vis didesne problema
Didesnės kūno apimtys vis labiau gąsdina ne tik moteris, bet ir vyrus. Ir ne tik dėl noro atrodyti patraukliai – antsvoris gali tapti tiek rimtų sveikatos problemų pasekme, tiek ir priežastimi.  
 
„Per paskutinius keliolika metų vyrų ir moterų nutukimo tendencijos supanašėjo. Vienareikšmiškai tai paaiškinti sudėtinga, tačiau didžiausią įtaką daro genetika, dėl kurios tikimybė turėti antsvorio išauga iki 70 procentų“, - sako prof. dr. abdominalinės chirurgijos gydytojas Almantas Maleckas.
 
Nuo antsvorio iki nutukimo – pavojinga riba
 
Pasak mediko, Lietuvoje su nutukimu susiduria daugiau nei dešimtadalis žmonių ir šis skaičius nuolat auga. Daugiausia nutukusių žmonių yra tarp vyresnių nei penkiasdešimties – ši problema paliečia vieną iš trijų asmenų. Tarp jaunesnių (18-34 m.) žmonių į nutukimą linkę maždaug penki procentai.
 
„Nors nutukimas – dažna problema, į ją vis dar žiūrima nepakankamai rimtai. Tai problema, kuri žmogui sukelia ne tik psichologinį diskomfortą, sutrikdo gyvenimo kokybę, tačiau labai stipriai paveikia ir fizinę sveikatą“, - sako klinikos „Grožio chirurgija“ gydytojas A. Maleckas. Antsvoris apkrauna sąnarius, gali tapti cukrinio diabeto, akmenligės, hipertenzijos, miego sutrikimų priežastimi. Moterims didelis antsvoris gali sukelti vaisingumo problemų. Neseniai atlikti tyrimai rodo, kad nutukimas 1,5 karto padidina mirties nuo onkologinių ligų riziką. Taip pat riebalų kaupimasis ant pilvo yra tiesiogiai susijęs su širdies ir kraujagyslių ligomis, apsunkina tam tikrą ligų eigą. Nutukimas taip pat gali sukelti psichologinių bei socialinių sunkumų, nes dažnai jaučiamas nepilnavertiškumas dėl savo išvaizdos.
 
Anksčiau nutukusių moterų buvo gerokai daugiau, tačiau šiandien ši problema ne mažiau aktuali ir vyrams, pastebi gyd. A. Maleckas. „Nors didžiąja dalimi nutukimą lemia genetika, jis pasireiškia esant tam tikroms aplinkybėms: įtakos turi gyvenimo būdas, nereguliari mityba, nesveikas maistas, stresas. Dienos metu skubėdami valgome bet ką, nuolatos užkandžiaujame, vakare grįžtame į namus išalkę ir tada vėlų vakarą prisivalgome“, - sako profesorius.
 
Be genetinių faktorių, pagrindinės antsvorio priežastys yra: netinkama mityba (valgoma nereguliariai, per didelis riebalų kiekis racione, gausus sočiųjų riebalų turinčių produktų vartojimas, didelė paros maisto raciono energetinė vertė), mažas fizinis aktyvumas, endokrininės sistemos sutrikimai. Kūno svorio didėjimui įtakos turi ir socialiniai veiksniai: lengvai prieinami kaloringi maisto produktai, daugiau sėdimo darbo. Pagal kūno masės indeksą (KMI), nutukimas konstatuojamas pasiekus skaičiaus 30 ribą.
 
Kai nepadeda niekas
 
Dažnai manoma, kad nutunkama dėl valios ir pastangų stokos, o antsvorio atsikratyti galima griežtesnėmis dietomis, didesniu fiziniu aktyvumu, specialiais maisto papildais. Deja, jei nutukimo priežastys yra gilesnės, kartais net ir radikalūs gyvenimo būdo pokyčiai nesuteikia pageidaujamų rezultatų.
 
Vienas iš būdų pažaboti antsvorį ar nutukimą – operacinis gydymas. Jis ne vieną dešimtmetį plačiai taikomas  visame pasaulyje ir yra pripažintas kaip veiksmingiausias būdas svoriui koreguoti, kai konservatyvios priemonės neveikia.
 
„Svorio mažinimo chirurgija pirmiausia padeda spręsti sveikatos ir tik paskui estetines problemas. Daugelį metų nutukimo problemą turintys pacientai neturėjo galimybės gauti reikalingo gydymo. Daug ieškojau ir domėjausi chirurginiu nutukimo gydymu – kol kas tai efektyviausias gydymo metodas ir dažnu atveju vienintelė išeitis praradusiems viltį“, - sako prof. A. Maleckas.
 
Yra kelios chirurginio gydymo metodikos, kurios parenkamos pagal individualią situaciją. Pavyzdžiui, riebalų nusiurbimas, pasak mediko, nėra skirtas nutukimo problemai spręsti. Tai tinka žmonėms, riebalų perteklių turintiems tam tikrose kūno vietose. Be to, riebalų nusiurbimo rezultatas yra palyginti trumpalaikis. Svorio mažinimo operacijos pacientams parenkamos pagal kūno masės indeksą. Dažniausiai atliekamos skrandžio perjuosimo žiedu, vertikalios skrandžio rezekcijos ir skrandžio apylankos operacijos. Kiekviena jų turi privalumų ir trūkumų.

2 psl.
Puslapis 1 iš 2Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus