• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Lėtinė mieloleukemija – liga, kurios eigą lemia ir paciento savikontrolė

Autorius: Monika Pivoraitė
2012-09-21 09:16:00

Lėtinė mieloleukemija – liga, kurios eigą lemia ir paciento savikontrolė
rūpinkitės sveikata
Rugsėjo 22-ąją Lietuvoje jau antrą kartą bus minima Tarptautinė lėtinės mieloleukemijos diena. Šią dieną visame pasaulyje sergantiesiems viena rečiausių kraujo vėžio formų – lėtine mieloleukemija (LML) – ir jų artimiesiems organizuojami susitikimai su gydytojais hematologais, spaudos konferencijos, visuomenei pristatomi žinias apie ligą gilinantys vaizdo filmai, vyksta labdaros renginiai.

Vos prieš 15 metų LML buvo mirtina liga, tačiau dabar, taikant kryptingą gydymą, ji tapo lėtine, kurią galima suvaldyti. LML gydoma nuolat geriant vaistus, išskirtiniais atvejais atliekama kaulų čiulpų transplantacija. Vienintelis būdas stebėti ligos eigą – reguliariai atlikti molekulinius tyrimus, todėl didelė atsakomybės už ligos progresavimą dalis tenka ir pacientui.

„Sudėtingiausia, jog ši liga – besimptomė, tad lengva pamiršti išgerti vaistų, taip pat – ir laiku nuvykti pas gydytoją molekuliniams tyrimams atlikti. O juk šie tyrimai tik ir leidžia įvertinti gydymo efektyvumą, – sako Ieva Drėgvienė, sergančiojo LML, žmona. – Žmogus, gyvenantis su šia lėtine liga, turi suvokti, jog ligos eiga labai priklauso nuo jo paties – kiek tiksliai jis laikosi paskirto gydymo režimo, ar visada laiku išgeria vaistus“. I. Drėgvienė pastebi, kad įveikti ligą yra lengviau, kai pacientas pasitiki gydytoju: „Šioje kovoje galima pergalė tik tada, kai gydytoją matai kaip sąjungininką, galintį tau padėti“.

Sveiko organizmo kamieninės ląstelės, esančios kaulų čiulpuose, brandina tris pagrindines kraujo ląsteles: baltąsias, raudonąsias ir trombocitus. Sergant LML, kamieninės ląstelės gamina per daug pakitusių baltųjų kraujo ląstelių, kurios patenka į kraują ir išplintą po organizmą. Didžiausia pažanga ieškant LML gydymo būdų pasiekta 7-ajame dešimtmetyje, kai buvo atrastas vienas pirmųjų žmogaus onkogenų Bcr-Abl. 2001 m. sukurti naujos kartos vaistai, blokuojantys onkogeno Bcr-Abl signalus, todėl pakitusios baltosios kraujo ląstelės nustoja daugintis, atsigamina sveikas kraujas. Šių vaistų atsiradimas daugeliui pacientų leidžia gyventi visavertį gyvenimą. Minėti vaistai Lietuvos pacientams yra prieinami nemokamai.

2 psl.
Puslapis 1 iš 4Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus