• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Ką žino aktorius Charlie Sheenas, ir ko nežino keli šimtai lietuvių?

Autorius: Eli.lt
2015-12-06 10:00:00

Ką žino aktorius Charlie Sheenas, ir ko nežino keli šimtai lietuvių?
„Ne, man taip tikrai negali nutikti“, „Ir kas iš to, kad sužinosiu tiesą – man jau niekas nebepadės“, – tokius argumentus kartoja sau keli šimtai lietuvių, niekaip nepasiryžtančių atlikti elementarų testą ir gauti aiškų atsakymą, ar jie yra  infekuoti ŽIV (žmogaus imunodeficito virusu).

Nuo ŽIV testo daugelį sulaiko vis dar gajūs mitai dėl šios infekcijos. Tačiau užsikrėsti ŽIV gali ne tik vartojantieji narkotikus ar turintieji homoseksualių santykių – pastarųjų metų statistika liudija, kad vis dažniau šis virusas perduodamas heteroseksualių santykių metu. Juo užsikrečia ir puikiai žinomi, garsūs žmonės. Tik prieš kelias dienas apie tai, kad yra infekuotas ŽIV, pasauliui paskelbė Holivudo žvaigždė Charlie Sheenas. Taigi, jis jau žino tai, kas keliems šimtams lietuvių dar yra paslaptis – tai, kad jie yra infekuoti ŽIV. Spėjama, kad pasaulyje gyvena apie 19 mln. žmonių, kurie nežino, kad yra užsikrėtę ŽIV. Kiek jų yra Lietuvoje –  tiksliai nežinoma.

Žinoti, ar esi infekuotas ŽIV būtina, nes ŽIV jau seniai nebėra mirties nuosprendis, o lėtinė liga, kurią reikia gydyti. Perversmą kovojant su šia infekcija padarė antiretrovirusinė terapija (ART), kuri nuslopina viruso dauginimąsi ir padeda išvengti AIDS (įgyto imunodeficito sindromo). Toks gydymas prieinamas ir Lietuvoje. Ir čia yra galimybė gydytis  efektyviais vaistais, kurie 100 proc. kompensuojami.

Naujausi tyrimai rodo, kad geriausi rezultatai gydant ŽIV pasiekiami, kai infekuotasis pradeda vartoti vaistus iškart (dabar Lietuvoje medikamentinis ŽIV infekcijos gydymas pradedamas tik tada, kai iki konkretaus skaičiaus (350/mm3   ) sumažėja tam tikrų baltųjų kraujo kūnelių – limfocitų (vadinamų  CD4).

Tai buvo nustatyta atlikus Nacionalinio sveikatos instituto (JAV) (National Institutes of Health (NIH) finansuotą tyrimą START („Strateginis laikas antiretrovirusiniam gydymui“ – Strategic Timing of AntiRetroviral Treatment (START). Jo rezultatai – ŽIV infekuoti asmenys turi žymiai mažesnę riziką susirgti AIDS ir kitomis sunkiomis ligomis, jei jie pradės vartoti antiretrovirusinius vaistus iškart, nelaukiant, kol kraujo tyrimai pablogės. Taip pat studija parodė, kad iškart pradėjus gydyti sumažėja rizika perduoti ŽIV partneriams lytinių santykių metu. Įvertinus šias išvadas parengtos rekomendacijos pradėti gydyti visus ŽIV infekuotus asmenis.

2 psl.
Puslapis 1 iš 2Kitas
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus