• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Autorius: „National Geographic Lietuva“ inform., „National Geographic Lietuva“ ir Shutterstock nuotr.
2017-09-09 11:00:00

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių
Vis daugiau sužinant apie troškimus, kurie skatina žalingus žmonių įpročius, smegenų veiklą tiriantys mokslininkai turi ir blogų, ir gerų žinių. Blogoji žinia ta, kad priklausomybės nuo narkotikų, tabako, alkoholio ar lošimų gali būti kur kas sunkiau gydomos įprastomis priemonėmis, nei manyta iki šiol. Geroji žinia ta, kad mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. Apie šiuolaikinės visuomenės tykančius pavojus ir galimybes į priklausomybės liūną įklimpusiems žmonėms, pasakojama žurnalo „National Geographic Lietuva“ rugsėjo numeryje.


Smegenų piešinyje šviesos pliūpsnis rodo, kaip gali būti jaučiama dopamino banga. Per sinapses signalus perduodantis cheminis neuromediatorius dopaminas atlieka itin svarbų vaidmenį formuojantis priklausomybėms, sustiprindamas priklausomybę sukeliančių medžiagų troškimą ar tam tikrą elgesio modelį.


Pastaraisiais metais atlikti žmogaus smegenų tyrimai atskleidė sudėtingą priklausomybių formavimosi ir įsitvirtinimo mechanizmą, o kartu ir naujus jų gydymo būdus. Vienas jų – Italijoje šiuo metu bandomas tam tikros smegenų dalies magnetinis stimuliavimas, kurio pirmieji rezultatai pribloškė daugelį specialistų.

Žmogaus smegenys veikia dėl elektrinių impulsų, kurie su kiekviena mintimi ir judesiu laksto tarp neuronų. Būtent šias schemas veikia smegenų stimuliavimas, kuriuo jau gana seniai gydoma depresija ir migrena. Prietaisą sudaro paprasčiausia lazdelėje susukta vielos ritė. Paleidus elektros srovę, lazdelė sukuria magnetinį impulsą, kuris keičia elektrinę smegenų veiklą. Gydytojas Luidžis Galimbertis darė prielaidą, kad pasikartojantys impulsai gali suaktyvinti narkotikų pažeistus nervinius takus lyg perkraunant užstrigusį kompiuterį. Galiausiai nutarė išbandyti šį metodą.


Analizuodama sveikstančių nuo kokaino priklausomų asmenų smegenų skenogramas klinikinė neuromokslininkė tiria, kaip pasąmonės užuominos apie narkotikus sužadina smegenų atlygio sistemą ir skatina atkrytį. Pacientams vos 33 milisekundes parodžius kokaino atvaizdus, tokius kaip šis kairiajame ekrane, suaktyvėdavo jų atlygio sistema. Mokslininkė bando atrasti vaistus, kurie užkirstų kelią tokiam sužadinimui ir neleistų žmonėms sugniužti nuo „nematomų“ paskatų.


„Tam buvo pakviesta grupė nuo kokaino priklausomų asmenų: 16 jų visą mėnesį taikyta smegenų stimuliacija, o 13 buvo gydomi įprastais būdais, pavyzdžiui, vaistais nuo nerimo ir depresijos. Bandymui baigiantis priklausomybės atsisakė 11 asmenų iš stimuliacijos grupės ir tik 3 iš kitos“, – tyrimas apžvelgiamas žurnalo „National Geographic Lietuva“ puslapiuose.

Norint įrodyti, kad šis gydymo būdas išties veiksmingas ir daro ilgalaikį poveikį, prireiks didelių bandymų su kontrolinėmis grupėmis. Atradėjai planuoja tolesnius tyrimus, o viso pasaulio mokslininkai bando stimuliuodami smegenis padėti žmonėms atsikratyti įpročio rūkyti, gerti, lošti, be saiko valgyti ir piktnaudžiauti opiatais.


Lošimo aparatą imituojančiame aparate patalpintą žiurkę vilioja įvairios žybsinčios šviesos ir ritmingi garsai, kuriais žmones traukia lošimo namai. Iš visų angų, kuriose galima gauti cukraus rutuliukų, žiurkė visada pasirenka tą, kurioje laimikis didžiausias, bet tikimybė laimėti mažiausia. Panašiais tyrimais britų mokslininkė atrado, kad dopamino receptorius blokuojantys vaistai gali sumažinti rizikingą sprendimų priėmimą, susijusį su azartinių lošimų priklausomybe.


Skaičiuojama, kad kasmet pasaulyje nuo narkotikų perdozavimo ir su jų vartojimu susijusių ligų miršta daugiau nei 200 tūkst. žmonių. Dar 3,3 mln. mirčių kasmet susiję su alkoholio vartojimu – beveik kas dvidešimtas suaugęs pasaulio gyventojas yra priklausomas nuo alkoholio. Iš daugiau nei 7 mlrd. Žemėje gyvenančių žmonių rūko daugiau nei milijardas. Manoma, kad pastarasis žalingas įprotis prisideda prie penkių daugiausia mirčių sukeliančių negalavimų: širdies ligų, insulto, kvėpavimo takų infekcijų, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos ir plaučių vėžio. Be to, kol kas niekas neskaičiavo žmonių, priklausomų nuo azartinių lošimų ir kitų potraukį sukeliančių užsiėmimų.


Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​


Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus