• Meilė ir seksas
  • Grožis ir stilius
  • Sveikata ir dieta
  • Nėštumas ir vaikai
  • Namai ir maistas
  • Gyvenimo būdas
  • Žvaigždės
  • Pramogos
  • Naujienos
  • Konkursai

Paprasti būdai išsaugoti sveiką širdį

Autorius: Balsas.lt
2009-10-05 16:00:00

Paprasti būdai išsaugoti sveiką širdį
dreamstime.com nuotr.

Ieškodami optimaliausių širdies ir kraujagyslių ligų gydymo metodų mokslininkai atranda nemažai naujų dalykų.

Ir jų atradimai neretai parodo, kad sumažinti šių ligų riziką gali labai paprasti dalykai, pavyzdžiui, ilgesnė miego trukmė, mėgstama muzika ar geri santykiai su artimu žmogumi.

Pristatome aštuonis aspektus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį norint išsaugoti sveiką širdį:

Pakankama miego trukmė

Ilgesnė miego trukmė padeda išvengti infarkto. Čikagos universiteto mokslininkai atliko tyrimą: penkerius metus jie matavo 500 vyrų ir moterų tarp 35-47 metų amžiaus kraujagyslių užkalkėjimo lygį. Šie duomenys vėliau buvo lyginami su tyrimo dalyvių miego trukme. Paaiškėjo, kad valanda ilgiau miegojusių tyrimo dalyvių kraujospūdis buvo žemesnis, o kraujagyslės buvo mažiau užkalkėję.

Sugedę dantys pavojingi širdžiai

Parodontozė, chroniškas dantenų uždegimas, padidina infarkto riziką. Esant uždegimui burnoje bakterijos gali patekti į kraujotaką. Imuninė sistema ima kovoti su užkratu, dėl to atsiranda kraujagyslių pokyčių: jau susiaurėjusios kraujagyslės gali užsikimšti dar labiau ar netgi įtrūkti. O tai vėlgi padidina infarkto tikimybę.

Norint išvengti parodontozės reikia kruopščiai rūpintis burnos higiena: valytis dantis ryte ir vakare, kasdien valyti tarpdančius specialiais siūlais ir reguliariai lankytis pas dantų gydytoją.

Riebalai „blogose“ vietose

Bendras kūno svoris ar KMI nedaug pasako, ar širdies ir kraujagyslių ligų rizika yra padidėjusi. Tačiau riebalai ant pilvo ir sprando - jau rimtas pavojaus signalas.

Vien dėl per didelės talijos apimties rizika, kad per penkerius metus išsivystys metabolinis sindromas, padidėja 46 procentais. Žmonės, turintys metabolinį sindromą, linkę sirgti antro tipo diabetu, infarktu, insultu.

Moterims didžiausia leistina talijos apimtis turėtų būti iki 88 centimetrų, vyrams - iki 102 centimetrų. Tyrimai taip pat parodė, kad net ir santykinai siaurą taliją turintys vyrai ir moterys linkę sirgti širdies ligomis, jeigu jų kaklo sritis apaugusi riebalais.

Mėgstama muzika sveika širdžiai

Jeigu saugote savo širdį, dažniau klausykitės mėgstamos muzikos: tai praplečia kraujagysles, dėl to pagreitėja kraujotaka. Tuo tarpu klausant nemėgstamos, nemalonios muzikos, poveikis atvirkštinis: kraujagyslės susitraukia, kraujotaka sulėtėja.

Vitaminas D apsaugo nuo infarkto

Nustatyta, kad vitamino D trūkumas yra svarbus rizikos faktorius, galintis sukelti tiek širdies ir kraujotakos problemas, tiek infarktą.

Mažas vitamino D kiekis sąlygoja aukštą kraujo spaudimą, kraujagyslių užkalkėjimą, užsikimšimą.

Todėl širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis sergantiems žmonėms patariama rūpintis, kad organizme būtų pakankamas vitamino D kiekis. Užtenka vos dešimt minučių pasivaikščioti saulėje, kad vitamino D atsargos būtų papildytos.

Nelaiminga santuoka kenkia širdžiai

Jei kartu gyvenantys žmonės nuolat konfliktuoja, ginčijasi, infarkto ir skausmo krūtinėje (Angina Pectoris) tikimybė padidėja 34 procentais. Įtempti santykiai didina ir kraujo spaudimą.

Taigi, jei norite išsaugoti sveikatą, bendraukite su maloniais žmonėmis ir venkite negatyvius jausmus keliančio bendravimo.

Beje, nustatyta, kad harmoningoje santuokoje gyvenančių žmonių kraujo spaudimas yra dar optimalesnis nei vienišių.

Užtenka trumpos treniruotės

Kad širdis būtų sveika, nereikia valandų valandas prakaituoti sporto salėje. Širdies, kraujagyslių sistemos ligų ir diabeto tikimybė sumažėtų, jei kasdien vos dešimt minučių skirtumėte intensyviai treniruotei.

Nereikia eiti į sporto salę: tą laiką galite praleisti ant treniruoklio ar bėgimo takelio namuose. Reguliariai skiriant laiko tokiai mankštai sumažėja cukraus kiekis kraujyje, o tai savo ruožtu sumažina diabeto riziką, teigiamai veikia širdį ir kraujagysles.

Stresas darbe - pavojingas

Ekonomiškai nestabiliais laikais padaugėja sergančių depresija ir širdies ligomis. Kenksmingas yra ir bejėgiškumo jausmas: kuo mažiau darbuotojas gali įtakoti savo darbo eigą ir profesinę ateitį, tuo didesnė rizika susirgti.

Įrodyta, kad darbo netekimas ar bedarbystės baimė infarkto riziką padidina labiau nei rūkymas.

Sveikatai kenkia ir darboholizmas, todėl nereikėtų vienu metu imtis dviejų ar trijų darbų, papildomai dirbti savaitgaliais.
 
Asmeniškai TAU dietologo sudarytas valgiaraštis
​​​

Rušiavimas:

Rašyti komentarą:

Vardas*
El. paštas
Komentaras*
* žymi privalomus laukus